«Πέταξε» για το Final – 4 μέσω… Ορεστιάδας!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Άθλου στην Ορεστιάδα στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπορεί να μην έπιασε … «τρελά» στάνταρ απόδοσης, ωστόσο είχε την ουσία και στα τρία σετ και κατάφερε με το «καθαρό» 3-0 εξασφάλισε την παρουσία της στο Final – 4 της διοργάνωσης μαζί με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Μίλωνα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το «τριφύλλι» είναι η Σαββατιάτικη εντός έδρας αναμέτρηση με τον Πήγασο Πολίχνης στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Volley League.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» στην αναμέτρηση ήταν πολύ καλό. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν τον έλεγχο του ρυθμού προσπαθώντας να «χτίσει» μία καλή διαφορά. Κάτι τέτοιο το έπραξε μετά τους 6-7 πόντους όπου βρέθηκε στο +3 (5-8). Το μομέντουμ εξακολούθησε να είναι «πράσινο» και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και στο +7 (6-13). Αυτό το σκηνικό διατηρήθηκε μέχρι τους 19 πόντους (12-19) αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Έβρου ανέκαμψε. Πιο συγκεκριμένα με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε στον πόντο (20-21) βάζοντας «φωτιά» στο υπόλοιπο του σετ. Αυτή η εξέλιξη δεν επηρέασε τους «πράσινους» όπου με 22-25 πήραν τελικά το πρώτο σετ κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final – 4 του θεσμού.

Στο δεύτερο σετ είδαμε ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι με την ομάδα της Ορεστιάδας να παλεύει στα ίσια κόντρα στους «πράσινους». Για κάτι περισσότερο από μισό σετ οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν «χέρι-χέρι». Μετά το 14-15 οι παίκτες του Ανδρεόπουλου «γκάζωσαν» βάζοντας τις απαραίτητες βάσεις για την κατάκτηση του 2ου σετ. Με ένα επιμέρους 1-5 πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων (16-20) σε ένα ιδιαίτερα σημαντικό σημείο του σετ. Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους και έτσι με 19-25 το 0-2 ήταν γεγονός.

Στο τρίτο σετ το «τριφύλλι» μπήκε στο τάραφλεξ με σκοπό να «καθαρίσει» την νίκη – πρόκριση στο Final – 4. Αυτό αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να διατηρούν ένα «ελαφρύ» προβάδισμα της τάξης των τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί αλλά πάντα ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις και διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας. Μετά το 14-18 η ομάδα της Ορεστιάδας ανέκαμψε και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια (21-21) δίνοντας ενδιαφέρον στο σετ! Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ανδρεόπουλου βρήκαν τις λύσεις που έπρεπε και με 22-25 «κλειδώνοντας» τη πρόκριση στην τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 22-25