Σαν σήμερα: Break και… σκούπα μέσα στο ΣΕΦ (pics + vid)

Σαν σήμερα, το 2013, ο Παναθηναϊκός «σκουπίζει» τον Ολυμπιακό Πειραιώς, κερδίζοντας τον για δεύτερη φορά στους τελικούς μέσα στην έδρα του.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αντιστρέψει την κατάσταση. Το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους Πειραιώτες ωστόσο να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κατάσταση παρέμεινε η ίδια με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και η αρχή του τέταρτου και κρίσιμου δεκαλέπτου να ξεκινάει με 1 πόντο υπέρ του Ολυμπιακού Πειραιώς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν έλειψαν το πάθος και η ένταση, με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος στα σημεία και να προηγείται με 72-76 1:27′ πριν από τη λήξη.

Τότε ήταν που οι… γνωστοί άγνωστοι δεν άφησαν το παιχνίδι να τελειώσει, δημιουργώντας εκτεταμένα επεισοδία και τραυματίζοντας τρεις ανθρώπους της αποστολής του Παναθηναϊκού. Μετά και τις εκκλήσεις από τα μεγάφωνα του σταδίου για απομάκρυνση των οπαδών, προκειμένου να συνεχιστεί ο αγώνας και την αδιαφορία 60-70 οπαδών των γηπεδούχων, το παιχνίδι διακόπηκε οριστικά εις βάρος του Ολυμπιακού Πειραιώς και ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος.

Δεκάλεπτα: 17-24, 39-35, 61-60, 72-76 διακοπή.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 9, Άντιτς 2, Σπανούλης 3, Περπέρογλου 5, Σερμαντίνι, Σλούκας 8, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 8, Κατσίβελης 3.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης, Μπράμος 3, Κάρι 4, Ματσιούλις 11, Ούκιτς 10, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 14, Διαμαντίδης 18, Γκιστ 4, Γκουίν, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης.