«Κλείδωσε» την πρόκριση στην… Λεωφόρο Σλοβακίας!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σετ την Σπάρτακ Μιγιάβ στην Σλοβακία στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάσης των «64» του CEV Challenge Cup.

Μπροστά σε 200 «αιώνια πιστούς» και μία ατμόσφαιρα που θύμιζε… Λεωφόρο, το «τριφύλλι» πήρε μία άνετη νίκη με 1-3 σετ και ουσιαστικά «κλείδωσε» από σήμερα την πρόκριση στους 32 του Challenge Cup. Ο επαναληπτικός αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί στις 19/10 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Πετρέα και Ερνάντεζ να ηγούνται επιθετικά, προηγήθηκαν με 6-9, αναγκάζοντας τον προπονητή της Σπάρτακ σε τάιμ άουτ. Με επίθεση του Φράγκου, το «τριφύλλι» εκτόξευσε την διαφορά στους έξι (7-13), με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το πρώτο σετ. Οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρέοπουλου… έτρεξαν ένα σερί πέντε πόντων (8-18) και εν τέλει κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 16-25.

Δυναμικό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ από το «τριφύλλι», το οποίο προηγήθηκε με 2-5. Με επίθεση του Ερνάντεζ, οι «πράσινοι» διεύρυνα το προβάδισμα τους στους πέντε πόντους (5-10). Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους δέκα (6-16), με τον Παναθηναϊκό να… καθαρίζει από νωρίς και το δεύτερο σετ. Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 10-20 και τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ με 11-25.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (4-4), με την Σπάρτακ να ανεβάζει την απόδοση της. Παναθηναϊκός και Σπάρτακ συνέχισαν… χέρι-χέρι (8-8), κάτι το οποίο δεν συνέβη στα πρώτα δύο σετ. Δύο συνεχόμενοι άσσοι του Ερνάντεζ έφεραν το «τριφύλλι» στο +2 (10-12), με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ. Οι Σλοβάκοι… έτρεξαν ένα μικρό σερί και ισοφάρισαν εκ νέου σε 15-15 ενώ πέρασαν μπροστά με 19-17. Εν τέλει, η Σπάρτακ Μιγιάβα έκανε την… έκπληξη και κατέκτησε το τρίτο σετ (25-21), μειώνοντας σε 1-2.

«Αγριεμένο» ξεκίνημα από τους «πράσινους», οι οποίοι προηγήθηκαν με 1-7, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Το μπλοκ του Ρανγκέλ στην επίθεση της Σπάρτακ ανέβασε την διαφορά στους επτά (2-9), με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα το σετ. Με επίθεση του Ερνάντεζ, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +11 (4-15), «κλειδώνοντας» την νίκη. Τελικά, οι αθλητές του Δημήτρη Ανδρέοπουλου κατέκτησαν το τέταρτο σετ με 14-25 και εξασφάλισαν την νίκη με 1-3 στην Σλοβακία.

Τα σετ: 15-25, 11-25, 25-21, 14-25