Δεν έφτανε η υπερπροσπάθεια στην Τουρκία

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ στην Τουρκία από την Χάλκμπανκ στα πλαίσια του πρώτου αγώνα των ημιτελικών του CEV Challenge Cup ανδρών. Τρομερή εμφάνιση από τον Βαν Ντε Ντρις, ην Τρίτη (1/2) ο επαναληπτικός στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με τον Αλέξανδρο Ράπτη στον πάγκο και βασικούς τους Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση. Ο Βαν Ντε Ντρις, με εξαιρετικό τελείωμα, έφερε το «τριφύλλι» στο -1 (4-3). Μετά από λάθος του Γιάκομπσεν, οι Τούρκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με τέσσερις πόντους (7-3), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 8-6, όμως η άστοχη επίθεση του Βαν Ντε Ντρις διαμόρφωσε το 10-6. Το άστοχο σερβίς των Τούρκων έριξε την διαφορά στους δύο (11-9) ενώ η επίθεση του Ανδρεόπουλου διαμόρφωσε το 13-11. Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με πανέξυπνο χτύπημα, έδωσε τον 14ο πόντο του «τριφυλλιού» (16-14). Η επίθεση του Ανδρεόπουλου από την πίσω ζώνη έφερε στα ίσια το ματς (17-17). Ένα σερί τριών πόντων έφερε και πάλι μπροστά την Χάλκμπανκ με 20-17. Η επίθεση του Βαν Ντε Ντρις διαμόρφωσε το 22-19 ενώ ο άσσος του Βέλγου διαγώνιο κατέβασε την διαφορά στους δύο (23-21). Τελικά, οι Τούρκοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22 και έκαναν το 1-0.

Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-4 στο ξεκίνημα. Μετά από μία ανεκδιήγητη απόφαση, καθώς η μπάλα βρήκε ξεκάθαρα στο μπλοκ της Χάλκμπανκ, ο Άξελ Γιάκομπσεν δέχτηκε την κόκκινη κάρτα και από το πουθενά οι Τούρκοι βρέθηκαν στο +2 (8-6). Το μπλοκ του Ανδρεόπουλου στον Κουβανό διαγώνιο των Τούρκων έφερε στο +1 το «τριφύλλι» (8-9). Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 11-11. Το μπλοκ του Άξελ Γιάκομπσεν έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (11-13) ενώ η επίθεση του Βέλγου διαγώνιο διαμόρφωσε το 13-15. Το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (17-17) ενώ ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 19-19. Με επίθεση του Ερνάντες, οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με δύο (21-19). Η Χάλκμπανκ ξέφυγε με τέσσερις (23-19), με τον Δ. Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι κατέκτησαν και το δεύτερο σετ (25-20) και έκαναν το 2-0.

Το μπλοκ του Ανδρέοπουλου στον Ερνάντες έβαλε μπροστά με 4-5 το «τριφύλλι». Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο πόντους (6-8). Το λάθος του Βαν Ντε Ντρις έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (9-9), όμως ο Πρωτοψάλτης έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό (9-10). Ο Γιάκομπσεν επέλεξε τον πρώτο χρόνο και ο Ρανγκέλ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους «πράσινους» (11-13). Με επίθεση του Βέλγου διαγώνιου, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 14-15. Το «πράσινο» μπλοκ λειτούργησε και έβαλε μπροστά με 16-17 τον Παναθηναϊκό. Ένα σερί των Τούρκων διαμόρφωσε το 19-17, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 19-19, με τον προπονητή των Τούρκων να καλεί τάιμ άουτ. Δύο συνεχόμενοι πόντοι έφεραν την Χάλκμπανκ στο +2 (22-20). Τελικά, η Χάλκμπανκ κατέκτησε και το τρίτο σετ (25-21) παίρνοντας την νίκη με 3-0 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-21