UEFA Youth League: «Καθάρισε» την Τρέντσιν και… «βλέπει» play-offs – Αγωνία για Φρόκου!

Πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα play-offs του UEFA Youth League πήρε η U19 του Παναθηναϊκού καθώς επικράτησε της Τρέντσιν στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια των δύο ομάδων στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Οι πρωταθλητές της Κ19 επικράτησαν με 2-0 των Σλοβάκων, έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα ώστε να βρεθούν στον επόμενο γύρο ωστόσο άπαντες είναι στα… «κάρβουνα» εξαιτίας του τραυματισμού του Λεάντρο Φρόκου ο οποίος αποχώρησε άμεσα από το γήπεδο με δάκρυα στα μάτια.

Για την ιστορία τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπιλάλ και Φρόκου. Ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ στο 28′ ενώ στο 38′ ο Φρόκου με πολύ ωραίο σουτ πέτυχε το 2-0

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά. Η πρώτη τελική της αναμέτρησης ήταν στο 4′ για το «τριφύλλι» αλλά το σουτ του Καλοσκάμη πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (5′) η Τρέντσιν λίγο έλειψε να προηγηθεί με τον Μπούργκο να μη σημαδεύει σωστά από κοντά. Στο 8′ η ομάδα του Σάμιου είχε άλλη μία τελική με το σουτ του Φρόκου να περνάει έξω χωρίς να ανησυχήσει την εστία των Σλοβάκων. Στο 12′ ο Παναθηναϊκός είχε τη καλύτερη στιγμή του. Ο Μπιλάλ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Σλάβιτσεκ έπεσε στη γωνία του απομακρύνοντας τη μπάλα.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης (17′) το «τριφύλλι» προσπάθησε να απειλήσει εκ νέου αλλά το σουτ του Κυριόπουλου πέρασε έξω από την εστία της Τρέντσιν. Ένα λεπτό αργότερα (18′) οι πρωταθλητές έφτασαν άλλη μία φορά κοντά στο γκολ. Ο Βολάκης γύρισε από αριστερά αλλά ο Καλοσκάμης δε πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 26′ ο Φρόκου λίγο έλειψε να πετύχει ένα φοβερό γκολ. Ο Έλληνας μέσος έκανε φοβερή ενέργεια, απέφυγε με «τούνελ» τον αντίπαλο του, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα καθώς πραγματοποίησε πολύ ωραία επέμβαση ο Σλάβιτσεκ. Ένα λεπτό αργότερα (27′) ο Γκαιντός από τα πλάγια προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναγάκο αλλά το γύρισμα του νεαρού ποδοσφαιριστή της Τρέντσιν δεν ανησύχησε τον Έλληνα τερματοφύλακα. Στο 28′ (ποιος άλλος;) ο Μπιλάλ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Βολάκης έκανε πολύ ωραία ενέργεια, έβγαλε τη σέντρα, ο νεαρός Αιγύπτιος επιθετικός πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το 6ο του γκολ στο φετινό Youth League.

Στο 34′ οι «πράσινοι» είχαν άλλη μία καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Βολάκης έκανε καλό γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μπιλάλ δε μπόρεσε να τελειώσει τη φάση καθώς κόπηκε έγκαιρα από τους ποδοσφαιριστές των Σλοβάκων. Τέσσερα λεπτά αργότερα (38′) ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Βολάκης έστρωσε τη μπάλα στον Φρόκου και ο νεαρός μέσος με υπέροχο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Η επόμενη τελική ήταν της Τρέντσιν (43′) όταν ο Γκαιντός δοκίμασε το πόδι του από μακριά αλλά ο Παναγάκος σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς προβλήματα. Ένα λεπτό αργότερα (44′) ο Συμεωνίδης βρήκε τον Μπιλάλ, ο Αιγύπτιος βγήκε τετ-α-τετ με τον Σλάβιτσεκ, τον απέφυγε, πλάσαρε αλλά οι αμυντικοί των Σλοβάκων έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκει στους «πράσινους». Ο Τσεβάς έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ούτε ο Μπιλάλ ούτε ο Βολάκης βρήκαν τη μπάλα με προβολή ώστε να τη σπρώξουν στα δίχτυα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να είναι 2-0 μπροστά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπιλάλ άδειασε έναν αμυντικό των φιλοξενούμενων, έκανε το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των Σλοβάκων. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60′) η Τρέντσιν έφτασε πάρα πολύ κοντά στη μείωση του σκορ. Ο Χόλιν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε έγκαιρα προτού γίνει πολύ πιο επικίνδυνη η κατάσταση. Στα πρώτα 15′ του δευτέρου μέρους το «τριφύλλι» δεν είχε μπει όπως στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που έδωσε και μέτρα στους φιλοξενούμενους και τη δυνατότητα να γίνουν πιο απειλητικοί.

Στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε, το «τριφύλλι» πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 80′ δημιούργησε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Συμεωνίδης έκανε τη σέντρα, ο Κάτρης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.