Ανούσιος Παναθηναϊκός, ηττήθηκε από την κακή ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 (Σιμάνσκι 2′) από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Superleague. Έχασε την ευκαιρία της χρονιάς ο Αϊτόρ στο 47′, μη καταφέρνοντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το γόνατο, την ώρα που ο Στάνκοβιτς ήταν στο έδαφος.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε (1-0) από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, καθώς στο 2ο λεπτό ο Μοχαμάντι βρήκε με σέντρα τον αμαρκάριστο Σιμάνσκι μέσα στην περιοχή και εκείνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ. Στο 8′, οι γηπεδούχοι απείλησαν την εστία του Μπρινιόλι, με τον Λιβάι Γκαρσία να σουτάρει δυνατά αλλά τον Ιταλό να παραχωρεί κόρνερ. Η Ένωση απείλησε και στο 9ο λεπτό, με τον Βράνιες να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου. Οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 17′, όταν ο Κώτσιρας βρήκε τον Παλάσιος με κάθετη πάσα, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τον Στάνκοβιτς να απομακρύνει.

Στην συνέχεια της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν τελικές στην εστία των γηπεδούχων. Στο 38′, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία, ο Αραούχο βρέθηκε μπροστά από τον Μπρινιόλι, όμως ο Ιταλός νίκησε τον επιθετικό της ΑΕΚ. Ο Αϊτόρ, στο 45′ επιτέθηκε προς την εστία της ΑΕΚ, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να διώχνει με τις γροθιές. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0.

Στο 47, ο Αϊτόρ έχασε ίσως την ευκαιρία της χρονιάς, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της Ένωσης με το γόνατο, την ώρα που ο Στάνκοβιτς είχε νικηθεί και βρισκόταν στο έδαφος ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το σουτ του Παλάσιος για λίγα εκατοστά δεν πέρασε την γραμμή της εστίας της ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός έχασε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Παλάσιος βρέθηκε μόνος με τον Στάνκοβιτς από πλάγια θέση, με το σουτ του Αργεντίνου να καταλήγει άουτ. Στο 61′, ο Ματέους Βιτάλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα. Ο Ζοσέ Μαουρίσιο (69′) είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα από πλευράς των «πρασίνων».

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της στο 70ο λεπτό με τον Στίβεν Τσούμπερ, όμως μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 73′ Καρλίτος και Χατζηγιοβάνης πέρασαν στην θέση των Παλάσιος και Μαουρίσιο ενώ στο 84′ ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος αντικατέστησε τον Λούκας Βιγιαφάνιες. Τελικά ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε το γκολ που αναζητούσε σ’ όλη την αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 1-0.