«Τρίμπαλο»… Ευρώπης κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και ευρισκόμενος σε ρεσιτάλ…. αποτελεσματικότητας ο Παναθηναϊκός «διέλυσε» τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου, νικώντας τον με 3-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκ ενώ παράλληλα μπήκε, ξανά, για τα καλά στη μάχη της πρώτης τετράδας.

Οι «πράσινοι» με αυτό το τρίποντο ανέβηκαν στους 49 βαθμούς έχοντας έναν περισσότερο από την ΑΕΚ κι έναν λιγότερο από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία βρίσκεται στη 3η θέση της βαθμολογίας. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Μπόλονι αυτό με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο την ερχόμενη εβδομάδα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι-οφ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στην αναμέτρηση πιέζοντας τον Παναθηναϊκό στο δικό του μισό. Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά τη συμπλήρωση 5′. Ο Μούργκ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Πούγγουρα και πέρασε κόρνερ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε νέα καλή στιγμή αλλά το σουτ του Κρέσπο έξω από την περιοχή μάζεψε χωρίς προβλήματα ο Διούδης.

Αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και τα επόμενα λεπτά. Ο μόνος τρόπος που, ουσιαστικά, προσπαθούσε να απειλήσει το «τριφύλλι» ήταν με γεμίσματα των κεντρικών αμυντικών του προς την επίθεση. Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κι άλλη καλή στιγμή μπροστά από τη «πράσινη» εστία. Ο Σβιντέρσκι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από γύρισμα που του έγινε μέσα στη περιοχή του Παναθηναϊκού, ενώ στη συνέχεια το μακρινό σουτ του Αουγκούστο δεν ήταν αρκετό για να ανησυχήσει τον Διούδη.

Η πρώτη απόπειρα απειλής από τους «πρασίνους» ήρθε μετά τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών στην αναμέτρηση (21′). Ο Χατζηγιοβάννης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Αλεξανδρόπουλος κινήθηκε στη πορεία της μπάλας αλλά το τελείωμα του πέρασε πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς. Βέβαια η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη καθώς ο Έλληνας εξτρέμ ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (32′) οι «ασπρόμαυροι» είχαν νέα καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Σένκεφελντ έκανε το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Μούργκ αλλά το πλασέ του Αυστριακού ήταν, ουσιαστικά, ακίνδυνο για την εστία του Σωκράτη Διούδη. Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (39′) το «τριφύλλι» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Τάσος Χατζηγιοβάννης έβγαλε καταπληκτική σέντρα από τα δεξιά και ο Φεντερίκο Μακέντα στην κίνηση έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-0.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ «πίεσε» αλλά οι ποδοσφαιριστές του Λάζλο Μπόλονι άντεξαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Η πρώτη τελική του δεύτερου μέρους άνηκε στον «δικέφαλο» του βορρά. Ο Κρέσπο πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει η «πράσινη» άμυνα. Στο 56′ οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στη περιοχή του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε «παίζεται» κατόπιν σχετικού ελέγχου που έγινε και από τον VAR. Τρία λεπτά μετά (59′) ο ΠΑΟΚ προσπάθησε ξανά να γίνει απειλητικός αλλά η κεφαλιά του Σφιντέρσκι πέρασε άουτ. Στο 65′ ο Σβάμπ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας του Διούδη.

Ένα λεπτό αργότερα (66′) η ομάδα του Γκαρσία έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ. Ο Κρέσπο βρέθηκε «φάτσα» με τον Διούδη, μετά από αναμπουμπούλα μέσα στη περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς ο διεθνής τερματοφύλακας πραγματοποίησε καταπληκτική επέμβαση με τα πόδια. Έντεκα λεπτά πριν από το τέλος (79′) το «τριφύλλι» βρήκε και δεύτερο γκολ! Ο Νιας κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Λούκας Βιγιαφάνιες ανέλαβε την εκτέλεση και «νίκησε» τον Πασχαλάκη στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε (85′) οι «πράσινοι» κλείδωσαν τη πολύ μεγάλη νίκη! Βγήκαν στην κόντρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Αϊτόρ… χόρεψε τον Ροντρίγκο και έστειλε τελικά τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Με τη σέντρα το «τριφύλλι» έφτασε πολύ κοντά σε τέταρτο γκολ αλλά ο Καμπετσής δε τα κατάφερε στη τελική προσπάθεια.

Στα λεπτά που ακολούθησαν το μόνο που συνέβη ήταν μία καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις να μειώσει σε 3-1 αλλά ούτε ο Κρμέντσικ ούτε ο Ουάρντα κατάφεραν να σπρώξουν τη μπάλα προς την εστία του Διούδη. Έτσι το 3-0 παρέμεινε έως το φινάλε.