«Τσίμπησε» βαθμό κόντρα σε ΑΕΚ και Τζήλο!

Πραγματοποιώντας, κατά διαστήματα, πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Superleague.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Δώνη παρέμεινε στο -7 από την 3η ΑΕΚ και πλέον στρέφει το βλέμμα της στην εντός έδρας αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Πρώτο ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας αρκετή διάθεση να «πατήσουν» τη «πράσινη» περιοχή. Αυτό φάνηκε και στο 4′ όταν η εκτέλεση φάουλ του Βέρντε πέρασε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Διούδη.

Μετά τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (10′) στην αναμέτρηση το «τριφύλλι» πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και τέσσερα λεπτά αργότερα (14′) δημιούργησε τη πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Δώνης επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη περιοχή αλλά ο Μπάρκας μάζεψε χωρίς πρόβλημα τη μπάλα. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Δώνη συνέχιζε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, έδειξε απειλητική για την εστία του Μπάρκα, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις στιγμές της λόγω προβλήματος στη τελική πάσα-προσπάθεια.

Δέκα λεπτά πριν από το ημίχρονο (35′) η ΑΕΚ δημιούργησε τελική προς την εστία μετά από αρκετή ώρα. Ο Βέρντε δοκίμασε το πόδι του από μακριά αλλά χωρίς να απειλήσει τον Διούδη. Δύο λεπτά αργότερα (37′) η «Ένωση» έγινε ξανά απειλητική αλλά η κεφαλιά του Βράνιες μετά από εκτέλεση φάουλ του Βέρντε με το αριστερό πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

Δύο λεπτά πριν από τα 45′ (43′) το «τριφύλλι» απείλησε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ. Ο Αγιούμπ εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι με τον Ινσούα έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μη μπορεί, ωστόσο, να απειλήσει τον Μπάρκα. Με την συμπλήρωση 50′ αγώνα η «Ένωση δημιούργησε τη πρώτη τελική ενέργεια του δεύτερου μέρους. Ο Λιβάγια με ωραία κίνηση βρήκε χώρο έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης έδιωξε με τις γροθιές.

Τρία λεπτά αργότερα (53′) ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Γιόχανσον πίεσε τον Λιβάγια, αυτός έχασε τη μπάλα, ο Αγιούμπ έγινε κάτοχος της μπάλας έδωσε πάσα στον Ζαχίντ που πρόλαβε με τάκλιν τον Βράνιες γύρισε προς τον Μακέντα και ο Ιταλός σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Τζήλος πήγε και είδε ο ίδιος τη φάση και έδωσε φάουλ στην αρχή πάνω στον Κροάτη.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (59′) η ΑΕΚ είχε ακόμα μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Διούδης βγήκε για να διώξει, δεν απομάκρυνε σωστά ο Βέρντε έγινε κάτοχος έκανε το σουτ με τη μια αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του τερματοφύλακα του «τριφυλλιού».

Τρία λεπτά αργότερα (62′) ο Λόπες επιχείρησε να απειλήσει τον Διούδη αλλά το αριστερό σουτ του Ισπανού πλάγιου μπακ πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του «τριφυλλιού». Τρία λεπτά αργότερα (65′) το «τριφύλλι» πέτυχε το πολυπόθητο γκολ! Ο Μακέντα έκανε κεφαλιά πάσα προς τον Νάγκι ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή γύρισε προς τον Ιταλό φορ που κοντρόλαρε ωραία και πλάσαρε τον Μπάρκα για το 0-1! Δέκα λεπτά αργότερα (75′) η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με πολύ ωραία ενέργεια του Λιβάγια, ο οποίος με αριστερό πλασαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην εστία του Διούδη.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Σιμόες, Κρίστισιτς, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάϊα

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Δώνης, Ζαχίντ, Αγιούμπ, Χατζηγιοβάνης, Κουρμπέλης, Μακέντα.