«Μπλόκο» στην Τρίπολη!

Πραγματοποιώντας μέτριο προς κακό δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το «αριστερό» στο φετινό πρωτάθλημα γνωρίζοντας την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη με 1-0!

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Αστέρα στη Τρίπολη, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Superleague 1.

Παρά τις κάμποσες καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, το «τριφύλλι» εμφανίστηκε κατώτερο των περιστάσεων στην επανάληψη και γνώρισε την ήττα με «δράστη» τον Σίτο Ριέρα ο οποίος με ωραία ατομική ενέργεια «νίκησε» τη «πράσινη» άμυνα στο 73′.

Πρώτο ημίχρονο

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν καλό για την ομάδα του Πογιάτος. Ο Αστέρας στο πρώτο δεκάλεπτο είχε το πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και έγινε ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Σωκράτη Διούδη. Πιο μεγάλη ευκαιρία από όλες ήταν αυτή του 3′. Ο Αλί Μπαμπά βρέθηκε φάτσα με τον Διούδη έκανε το πλασέ η μπάλα έφυγε ψηλά προς τα δίχτυα και ο Βέλεθ με κεφαλιά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή την απομάκρυνε σώζοντας τους «πράσινους». Έξι λεπτά αργότερα (9′) οι Αρκάδες είχαν τη δεύτερη καλή τους στιγμή στο παιχνίδι. Ο Ριέρα έκανε ωραία ποδιά στον Πούγγουρα, επιχείρησε και το σουτ αλλά ο Διούδης έδιωξε ωραία στη γωνία του.

Η πρώτη «πράσινη» τελική ήρθε μετά από περίπου ένα τέταρτο (14′) στον αγώνα. Ο Καρλίτος πήρε τη μπάλα κάμποσα μέτρα από τη περιοχή, επιχείρησε το σουτ από μεγάλη απόσταση αλλά ο Παπαδόπουλος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και μπλόκαρε το σουτ του Ισπανού χωρίς πολλές δυσκολίες. Στο 18′ το «τριφύλλι» έκανε ουσιαστικά τη πρώτη του ολοκληρωμένη επιθετική προσπάθεια. Ο Σάντσες έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, αλλά η κεφαλιά του ανενόχλητου Καρλίτος δεν δυσκόλεψε τον Παπαδόπουλο, ο οποίος μπλόκαρε άνετα.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου στην αναμέτρηση (22′) ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του πολύ καλή ευκαιρία! Ο Αγιούμπ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά η μπάλα κόντραρε έφτασε στον Βέλεθ ο οποίος έκανε το γυριστό αλλά δε βρήκε τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδιωξαν σε κόρνερ. Στο 26′ η ομάδα του Πογιάτος «άγγιξε» το γκολ περισσότερο από ποτέ. Ο Καρλίτος έκανε την απευθείας εκτέλεση του φάουλ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου! Λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα (29′) οι «πράσινοι» έχασαν ακόμα μία ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Καρλίτος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σαβιέρ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με το ένα χέρι. Στη συνέχεια, σούταρε από κοντά ο Καρλίτος αλλά ο Πασαλίδης έδιωξε με το πόδι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η πρώτη τελική του Αστέρα, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ήρθε περίπου δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (35′) αλλά η προσπάθεια του Μπαράλες από το ύψος της περιοχής δεν ήταν αρκετή για να απειλήσει την εστία του Σωκράτη Διούδη. Στο 40′ το «τριφύλλι» είχε ακόμα μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Καρλίτος έκανε μια εκπληκτική προσπάθεια με τρεις διαδοχικές ντρίμπλες στον Πασαλίδη αλλά η τελική πάσα προς τον Μακέντα δεν βρήκε στόχο.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στην ομάδα του Ντάνι Πογιάτος (45+1′). Ο Καρλίτος δοκίμασε, ακόμα μία φορά, το πόδι του μακριά από την περιοχή του Αστέρα αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Δεύτερο ημίχρονο

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και έτσι δεν δημιούργησαν κάποια μεγάλη στιγμή η μία μπροστά από την εστία της άλλης. Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός, εκτός από το σουτ του Κρέσπι στο 54′, ήταν το πεντακάθαρο πέναλτι που αρνήθηκε ο Σιδηρόπουλος, και το VAR κατ’επέκταση, σε ανατροπή του Καρλίτος από τον Κώτσιρα μέσα στη περιοχή στο 48′.

Το επόμενο τέταρτο της αναμέτρησης κύλησε ναι μεν με τον Αστέρα να έχει μία ελαφριά υπεροχή, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε την πολύ μεγάλη στιγμή για κάποιο γκολ με εξαίρεση την προσπάθεια του Μακέντα να παίξει το 1-2 με τον Καρλίτος (62′) και την κεφαλιά του Κρέσπι (66′) που δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Διούδη. Δύο λεπτά αργότερα (68′) ήρθε και η πρώτη τελική για το «τριφύλλι» στο δεύτερο μέρος αλλά το σουτ του Σαβιέρ δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικό για τον Παπαδόπουλο.

Πέντε λεπτά αργότερα (73′) οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Αστέρας βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, ο Ριέρα έγινε κάτοχος της μπάλας, πέρασε τον Μαυρομμάτη, στη συνέχεια τον Πούγγουρα και με ωραίο αριστερό πλασέ «νίκησε» τον Διούδη για το 1-0. Αυτή η εξέλιξη «κλόνισε» την ψυχολογία των «πρασίνων» οι οποίοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν ούτε στο ελάχιστο να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Παπαδόπουλου.

Περίπου δέκα λεπτά πριν από το φινάλε (82′), πάραυτα, ο Αστέρας έφτασε μία «ανάσα» από το 2-0. Η μπάλα έφτασε στον Τασουλή εκτός περιοχής, έπιασε το μονοκόμματο αριστερό αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Διούδη. Στις καθυστερήσεις (90+2′) , η ομάδα του Ράσταβατς είχε ακόμα μία καλή στιγμή για να «κλειδώσει» το παιχνίδι. Ο Μπαράλες μετά τις κόντρες βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το διαγώνιο σου το οποίο πέρασε λίγο έξω. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης. Το σφύριγμα της λήξης από τον κ.Σιδηρόπουλο βρήκε τους Αρκάδες να πανηγυρίζουν μία πολύ σημαντική νίκη στη πρώτη αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος και τους «πράσινους» να ξεκινάνε με το «αριστερό» τις επίσημες υποχρεώσεις τους.