Ήττα και στη Μπολόνια

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Βίρτους Μπολόνια στην Ιταλία με 74-64 στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Με τρίποντο του Σενγκέλια, οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 10-5 στο ξεκίνημα του ματς. Η διαφορά παρέμεινε στους πέντε πόντους (14-9), με τους «πράσινους» να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Το καλάθι του Λούντμπεργκ εκτόξευσε το προβάδισμα στους εννιά (18-9), με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλεί τάιμ άουτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -7 (18-11).

Το φλότερ του Λι διαμόρφωσε το 25-13, με την Μπολόνια να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Με τρίποντο του Ουόλτερς, οι «πράσινοι» μείωσαν στους οκτώ (27-19). Οι 2/2 βολές του Τεόντοσιτς έδωσαν προβάδισμα δώδεκα πόντων (36-24) στους γηπεδούχους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -13 (43-30).

Οι 2/2 βολές του Ουόλτερς έριξαν την διαφορά στους πέντε (44-39), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο ματς. Το τρίποντο του Λούντμπεργκ διεύρυνε το ιταλικό προβάδισμα στους ένδεκα πόντους (52-41). Με σουτ τριών πόντων του Πονίτκα, το «τριφύλλι» μείωσε στους τέσσερις (55-51), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς έριξε την διαφορά στον πόντο (55-54), με τον Παναθηναϊκό να διεκδικεί στα ίσια το ματς. Οι Ιταλοί «έτρεξαν» ένα σερί ένδεκα πόντων, περνώντας μπροστά με 66-57. Εν τέλει, το «τριφύλλι» γνώρισε την ήττα με 74-64 από την Μπολόνια στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64