Είναι βαριά του ΠΑΟ η φανέλα!

Το… «βάρος» της φανέλας του για ένα ακόμη ντέρμπι φέτος έδειξε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε (και) του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου με 2-1 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Superelague.

Το «τριφύλλι», με αυτή τη νίκη, έφτασε τους 45 βαθμούς «ανέβηκε» στην 5η θέση πλησιάζοντας τόσο τον ΠΑΟΚ στους δύο βαθμούς, όσο και την ΑΕΚ στους τρεις βαθμούς (47 και 48 αντίστοιχα).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην αναμέτρηση με σκοπό να «ελέγξει» την αναμέτρηση και να κλείσει τον Παναθηναϊκό στα «καρέ» του Διούδη. Πράγμα, το οποίο και κατάφερε καθώς πήρε τη μπάλα από τα πρώτα δευτερόλεπτα στα πόδια του. Αυτό, βέβαια, δεν είχε κάποιο αντίκρισμα καθώς δεν κατάφερε να κάνει κάποια τελική προσπάθεια προς την εστία του «τριφυλλιού» στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στην αναμέτρηση. Ο Σβάμπ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος από το δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Διούδη.

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο προσπαθούσε να…. «απειλήσει» ο Παναθηναϊκός σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης ήταν με μεγάλες και γρήγορες μπαλιές είτε προς τον Μακέντα είτε προς τον Χατζηγιοβάννη. Στο 26′ η ομάδα του Γκαρσία είχε την δεύτερη καλή στιγμή της στην αναμέτρηση. Ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά η τελική του προσπάθεια θα περάσει λίγο έξω από την εστία του Διούδη. Στο 30′ ο Κρέσπο έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή με πολύ ωραία προσπάθεια αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο… «ασπρόμαυρος» μονόλογος συνεχίστηκε όταν στο 37′ ο Τζόλης πήρε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ουάρντα από δεξιά, αλλά δεν έπιασε καλά τη μπάλα και έτσι αυτή έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (39′) η ομάδα του Μπόλονι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα κόντρα στη ροή της αναμέτρησης. Ο Τάσος Χατζηγιοβάννης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά ο Κίκο Μακέντα πήρε τη κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 1-0.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου μέρους, η λήξη του οποίου βρήκε τους «πράσινους» προηγούμενους με 1-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους κύλησε δίχως κάποια σημαντική ευκαιρία για μία από τις δύο ομάδες. Η πρώτη καταγράφηκε στο 56′. Ο Τζόλης έσπασε τη μπάλα στον Σφιντέρσκι αλλά ο Πολωνός σε κενή εστία δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα! Δύο λεπτά αργότερα (58′) ο ΠΑΟΚ απείλησε εκ νέου όταν του σουτ του Σφιντέρσκι κόντραρε σε σώματα και πέρασε κόρνερ. Στο 69′ οι «πράσινοι» έκαναν τη πρώτη τους τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αγιούμπ, αφού του στρώθηκε η μπάλα, έκανε εκτός περιοχής το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς.

Περίπου δέκα λεπτά πριν από το τέλος (82′) η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι βρήκε και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση. Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με τον Καρλίτος να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, στρώνοντας στον Ενμπαγκοτό όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς με τον Ιωαννίδη να παίρνει το ριμπάουν «γράφοντας» το 2-0 για τους «πράσινους». Δύο λεπτά αργότερα (84′) οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 2-1. Ο Σφιντέρσκι βρήκε, με κεφαλιά-ασίστ, τον Κρμέντσικ και εκείνος με τελείωμα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει το «τριφύλλι» προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Μπόλονι «άντεξαν» μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μία πολύ σπουδαία νίκη που τους κρατά «ζωντανούς» στο κυνήγι της πρόκρισης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.