«Λύγισε» στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός!

Την πρώτη του ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες γνώρισε ο Παναθηναϊκός καθώς «λύγισε» με 2-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Superleague.

Αυτή ήταν η 5η φετινή ήττα για το «τριφύλλι», ενώ παράλληλα παρέμεινε στους 18 βαθμούς και την 5η θέση αντίστοιχα την ώρα που η ομάδα της συμπρωτεύουσας παρέμεινε 3η έχοντας 27 βαθμούς, 5 λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Πρώτο Ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αρκετή διάθεση στο ματς πιέζοντας ψηλά τον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτοί οι παίκτες του Γκαρσία δεν «μάσησαν», πήραν τον έλεγχο για κάποια λεπτά και προηγήθηκαν με τον Σβιντέρσκι στο 11ο λεπτό. Ο VAR έλεγξε τη φάση αλλά έκρινε πως δεν υπάρχει οφσάιντ. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και πέντε λεπτά αργότερα, στο 16′, ισοφάρισαν με τον Αϊτόρ Κανταλαπιέντρα.

Στο 19′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης λίγο έλειψε να ανακτήσει την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Σβιντέρσκι μέσα στην περιοχή ξέφυγε από τον Πούγγουρα έκανε το σουτ αλλά ο Ξενόπουλος μπλόκαρε σωτήρια για τον Παναθηναϊκό. Στα επόμενα λεπτά το στοιχείο που δέσποζε ήταν τα απανωτά λάθη των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η επόμενη τελική προσπάθεια για το «τριφύλλι» ήρθε δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (35′). Ο Μαουρίσιο κέρδισε το φάουλ από τον Ελ Καντουρί σε καλό σημείο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κίκο Μακέντα αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από την εστία του Πασχαλάκη.

Δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο (43′) ο ΠΑΟΚ έκανε τη πρώτη του καλή στιγμή μετά από ώρα. Ο Τζόλης έκανε παράλληλη μπαλιά στον Σβιντέρσκι, ο Πολωνός απλώθηκε για να βρει τη μπάλα αλλά ο Ξενόπουλος απομάκρυνε σωτήρια. Αυτή ήταν, επί της ουσίας, η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1.

Δεύτερο Ημίχρονο

Η πρώτη στιγμή της επανάληψης ανήκει στο «τριφύλλι» (48′). Ο Βιγιαφάνιες μέσα στην περιοχή επιχείρησε να γυρίσει και να σουτάρει αλλά η μπάλα κόντραρε στους παίκτες του ΠΑΟΚ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (52′) η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι απείλησε εκ νέου. Ο Σένκεφελντ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ αλλά αυτό ήταν αδύναμο και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 56′ ήταν η σειρά του δικεφάλου να δημιουργήσει τη πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Βιεϊρίνια πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Ξενόπουλος απομάκρυνε. Τρία λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (63′) ο ΠΑΟΚ έχασε μία ακόμη καλή ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Βιεϊρίνια βρήκε μετά από ένα πλάγιο άουτ τον Ζίβκοβιτς που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ξενόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα (65′) οι Θεσσαλονικείς πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ. Ο Ίνγκασον νίκησε από… αέρος τον Σάντσες κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ξενόπουλου για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Γκαρσία απείλησε εκ νέου. Ο Μουργκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά αυτό βρήκε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Ξενόπουλου.

Στο 77′ ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να «τελειώσει» το παιχνίδι. Ο Αουγκούστο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Ξενόπουλου. Το «ασπρόμαυρο» ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών δεν σταμάτησε. Δύο λεπτά αργότερα (79′) ο Σβάμπ έκανε το αριστερό σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να ανησυχήσει τον Ξενόπουλο.

Πέντε λεπτά πριν από το τέλος (85′) ήρθε η επόμενη καλή στιγμή του «τριφυλλιού». Ο Χουάνκαρ εκτέλεσε το φάουλ αλλά η κεφαλιά του Σάντσες δεν είχε τη δύναμη που έπρεπε ώστε να απειληθεί ο Πασχαλάκης και η εστία του. Τρία λεπτά αργότερα (88′) λίγο έλειψε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας η ομάδα του Μπόλονι. Ο Καρλίτος εκτέλεσε το φάουλ από μακριά, ο Πασχαλάκης έπεσε στη δεξιά γωνία του και έδιωξε τη μπάλα αλλά στην επαναφορά ο Χατζηγιοβάννης δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Έλληνα κίπερ από πλάγια αριστερά.

Αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης. Στα επόμενα δύο λεπτά (συν τα 6 των καθυστερήσεων) οι «πράσινοι» προσπάθησαν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης χωρίς, ωστόσο, αποτέλεσμα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ να είναι ο νικητής με 2-1.