Επική αυτοκτονία και τέλος η Ευρώπη…

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει την επικότερη αυτοκτονία, καθώς ενώ προηγήθηκε έχασε 4 σερί σετ (μαζί και το χρυσό) από τον Ολυμπιακό και μάταια αποκλείστηκε από την Ευρώπη και τους τελικούς.

Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα που έκανε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του «Αγίου Θωμά», καθώς αυτοκτόνησε και κατέρρευσε παντελώς στο παιχνίδι χαρίζοντας την πρόκριση στους τελικούς του CEV Challenge Cup στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο «χρυσό» σετ με 6-15 και θα αντιμετωπίσουν στους τελικούς την Μακάμπι Τελ Αβίβ σε διπλούς τελικούς.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά και προχωρούσαν χέρι-χέρι στο σκορ στην αρχή του αγώνα (7-7). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 10-7 μετά από άσο του Σάντερ. Με τον τρίτο άσο του Παναθηναϊκού στον αγώνα το «τριφύλλι» έφτασε μέχρι και στο +4 (12-8). Με μπροστάρη τον Πάγιενκ, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στην ισορροπία (15-15). Ο Κόβαρ με ένα μόνο μπλοκ πάνω στο Ιντάλγκο αλά… Ρέντη και έναν τρομερό πόντο απέναντι σε τριπλό μπλοκ έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 20-18. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 21-22, όμως ο Ερνάντεζ μπήκε για να σερβίρει και καθάρισε μόνος του το σετ από την θέση του σερβίς.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε καρμπόν όπως το πρώτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (7-7). Με αρκετά λάθη και χαμένα σερβίς συνέχισε το σετ ο Παναθηναϊκός, κάτι που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάρει κεφάλι στο σκορ με 11-13. Ο Τζουλιάνι πέτυχε διάνα με την αλλαγή του Δαλακούρα που άλλαξε το μεμομέντουμ υπέρ του Ολυμπιακού, κάνοντας το 15-18. Όταν υπάρχει όμως Κόβαρ υπάρχει και ζωή, καθώς ο Ιταλός με ένα τρελό σερί έκανε το ματς 19-18. Φινάλε για καρδιακούς αλλά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κλείσει το δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 25-27 μετά από άσο.

Με την ψυχολογία υπέρ του Ολυμπιακού και με όπλο τον πρώτο χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα με 3-6. Το μπλοκ του Παναθηναϊκού ήταν το μόνο που δούλευε αλλά αυτό ήταν αρκετό, ώστε οι «πράσινοι» να μειώσουν στον πόντο (10-11). Με τον Κουμεντάκη εντελώς εκτός ρυθμού και τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει στροφές πέρασε ο μπροστά με 15-13. Το «Τριφύλλι», βέβαια, εμφάνισε πάλι σημάδια κακής επίθεσης, καθώς δεν τελείωνε μπάλα και όσες πέρασαν εξολοθρεύθηκαν από τον Ολυμπιακό που πήρε προβάδισμα με 17-19. Με τον Στερν ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (20-23) σε πολύ καθοριστικό σημείο του 3ου σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» στην συνέχεια δεν δυσκολεύτηκαν να κλείσουν το 3ο σετ με 21-25.

Πιο δυναμικό ξεκίνημα έκανε και στο 4ο σετ, όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός που πήρε νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (3-6). Στον Παναθηναϊκό μόνο ο Ερνάντεζ έδινε πόντους, στον Ολυμπιακό η υποδοχή δούλευε τέλεια και οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν εύκολα το προβάδισμα των τριών πόντων (11-14). Για τον Παναθηναϊκό δεν δούλευε τίποτα σε άμυνα και επίθεση και μάταια ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και στο +6 (13-19). Το 4ο σετ έκλεισε υπέρ των «κόκκινων» με 17-25 και η πρόκριση πλέον στο «χρυσό» σετ.

Απογοητευτικά ξεκίνησε και το «χρυσό» σετ ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (0-3). Το «τριφύλλι» αντέδρασε με τον Ερνάντεζ κάνοντας το 3-4. Ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε στο σετ ζωής και θανάτου, ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε στο ματς και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση στους τελικούς του CEV Challenge Cup με κορυφαίους τους Πάγιενκ και Στέρν.

Τα σετ: 25-22, 25-27, 21-25, 17-25, 6-15 (χρυσό σετ)