«Καθάρισε» ΟΦΗ και… «βλέπει» Ευρώπη!

Σε… «μονοπάτι» Ευρώπης βρίσκεται ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Superleague 1. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη των «πρασίνων» χωρίς, μάλιστα, να δεχθεί γκολ!

Με αυτό το τρίποντο το «τριφύλλι» πλησίασε στους 4 βαθμούς τον 4ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ωστόσο έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον όσον αφορά την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Πρώτο Ημίχρονο

Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ανήκει στο «τριφύλλι». Ο Αλεξανδρόπουλος (7′) έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο τον Κρητικών και πέρασε κόρνερ το οποίο, εν συνεχεία, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Δέκα λεπτά αργότερα (17′) οι «πράσινοι» είχαν ακόμα μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Καμπετσής αρχικά έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στα σώματα, έφτασε στον Εμμανουηλίδη που επιχείρησε σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής αλλά η μπάλα να έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Βάτερμαν.

Λίγο μετά τη μισή ώρα αγώνα (31′) ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Εμμανουηλίδης έβγαλε ωραία σέντρα από τη δεξιά μεριά, ο Μπαρτ Σένκεφελντ πήρε ωραία κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του ΟΦΗ και «νίκησε» τον Βάτερμαν για το 1-0.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Σαρδινέρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ομάδα του Ηρακλείου αλλά αυτό δε μέτρησε ποτέ καθώς ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μετά από εκείνη τη φάση ακολούθησε ένα διάστημα 2-3 λεπτών στο οποίο οι παίκτες του Μπόλονι υπέπεσαν σε αλλεπάλληλα λάθη, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, τα οποία ωστόσο δεν κόστισαν κάποιο γκολ στο «τριφύλλι».

Περίπου πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο (41′) ο ΟΦΗ έκανε ουσιαστικά τη πρώτη του τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση. Ο Στάικος εκτέλεσε το φάουλ ο Σελίμοβιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Διούδη.

Αυτή ήταν, επί της ουσίας, η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «πράσινους» να είναι μπροστά στο σκορ με το γκολ του Σένκεφελντ από το μισάωρο της αναμέτρησης (31′).

Δεύτερο Ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ανήκει στον ΟΦΗ. Στο 50′ ο Νέιρα έκανε το σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε πολύ ψηλά από την εστία του Διούδη. Πέντε λεπτά αργότερα (55′) ήταν η σειρά των «πρασίνων» να πλησιάσουν την περιοχή του ΟΦΗ. Ο Εμμανουηλίδης με κεφαλιά πάσα εκτός περιοχής έδωσε στον Ιωαννίδη που έκανε το σουτ το οποίο πέρασε έξω από την εστία του Βάτερμαν.

Έξι λεπτά αργότερα (66′) ο Τσιλιανίδης επιχείρησε να απειλήσει εκτός περιοχής τον Διούδη αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του «τριφυλλιού» και πέρασε κόρνερ. Λίγο μετά τη συμπλήρωση 70 λεπτών (71′) ήταν η σειρά του Ουές να δοκιμάσει το πόδι του από απόσταση (αριστερό) αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα έξω από την «πράσινη» εστία. Στο 77′ ο ΟΦΗ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στην αναμέτρηση. Ο Στάικος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας του Διούδη.

Στο 80′ ο Παναθηναϊκός είχε την καλύτερη στιγμή του στο δεύτερο μέρος. Ο Μακέντα έδωσε στον Αϊτόρ αυτός μπήκε από τα δεξιά, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (82′) ο ΟΦΗ έφτασε άλλη μία φορά κοντά στο 1-1. Ο Διαμαντής πήρε την κεφαλιά, μετά από σέντρα από τη δεξιά πλευρά, ο Διούδης έδιωξε την τελευταία στιγμή πριν η μπάλα φτάσει στον Γροίβα. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε (87′) ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» την υπόθεση νίκη! Ο Αλεξανδρόπουλο; έκανε τρομερή ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και λίγο πριν βγει εκτός γραμμών με τακουνάκι γύρισε προς τον Μακέντα, ο Ιταλός δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα αλλά ο Καμπετσής με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων στην αναμέτρηση

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Καμπετσής, Ιωαννίδης, Εμμανουηλίδης.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης, Βαφέας, Στάικος, Κοροβέσης, Σαρδινέρο, Νέιρα, Στάρτζεον.