Και όταν το κύπελλο σηκώσω…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ των γυναικών. Πρόκριση στο Final 4 για τις «πράσινες»!

Με άσσο της Χατζηευστρατιάδου, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 5-2 στο ξεκίνημα. Η Μαργκαρίτα Στεπανένκο, με τεχνικό χτύπημα, έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στο «τριφύλλι» (10-5). H AEK, μ’ ένα μικρό σερί, ισοφάρισε σε 13-13, με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Με άσσο της Μπράουν, οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο +3 (14-17). Ο πρώτος χρόνος της Τζένιφερ Κρος διαμόρφωσε το 18-21 ενώ η άστοχη επίθεση της Κοσμά έριξε την διαφορά στους δύο (19-21). Με πρώτο χρόνο της Κρος, οι «πράσινες» μείωσαν στον πόντο (22-23). Το «τριφύλλι» έφτασε σε σετ μπολ (24-23) με μία μόλις ευκαιρία και τελικά έκανε το 1-0 με 25-23.

Με άσσο της Στεπανένκο, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 6-4 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Κρος κέρδισε την μάχη πάνω στο φιλέ και ανέβασε την διαφορά στους πέντε (9-4). Ο προπονητής της ΑΕΚ αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ μετά το 13-6 και το +7 των «πρασίνων». Με επίθεση της Χαντάβα, το «τριφύλλι» έφτασε σε διπλό σκορ (18-9). Η ΑΕΚ έτρεξε ένα μικρό σερί και μείωσε στους επτά (22-15). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε πανεύκολα το δεύτερο σετ με 25-18 και έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-6 στο ξεκίνημα. Με επίθεση της Στεπανένκο στην μεγάλη διαγώνιο, οι «πράσινες» έφτασαν στο +3 (11-8). Η Ειρήνη Χατζηεστρατιάδου, με πρώτο χρόνο, ανέβασε την διαφορά στους επτά (16-9). Μ’ ένα σερί τεσσάρων πόντων, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 16-13. Με άσσο της Βεργίδου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 19-19 και έβαλε «φωτιά» στο σετ. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε σετ μπολ με τρεις ευκαιρίες (21-24) και τελικά κατέκτησαν το τρίτο σετ με 21-25.

Με επίθεση της Χαντάβα στην μικρή διαγώνιο, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 5-2. Η διαφορά ανέβηκε στους πέντε (10-5), με το «τριφύλλι» να έχει διπλό σκορ. Με επίθεση της Χαντάβα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7 (16-9). Οι «πράσινες» συνέχισαν να ελέγχουν το σετ και τελικά έφτασαν στο 25-17, κερδίζοντας το ματς με 3-1 και παίρνοντας το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-16