Νίκησε στο τέλος τον Απόλλωνα Πάτρας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 78-76 τον Απόλλωνα Πάτρας στα πλαίσια της τρίτης φιλικής αναμέτρησης κατά την διάρκεια της προετοιμασίας.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το 3/3 κατά την διάρκεια της προετοιμασίας, κερδίζοντας δύσκολα του Πατρινούς με 78-76 στο ΟΑΚΑ.

Το ματς:

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το «τριφύλλι» να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με τις εύστοχες βολές του Μέικον (11-10). Με τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ-Ρος, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 16-13. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -1 (22-23).

Το καλάθι του Διαμαντάκου ανέβασε την διαφορά στους τρεις για τον Απόλλωνα (24-27). Με σουτ τριών πόντων του Λεωνίδα Κασελάκη, οι «πράσινοι» μείωσαν στους τρεις (29-32) ενώ το τελείωμα του Σαντ-Ρος στον αιφνιδιασμό έριξε την διαφορά στο πόντο (31-32). Μετά από αρκετή ώρα, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ με το καλάθι και φάουλ του Οκάρο Ουάιτ (36-34). Το πρώτο ημίχρονο έφτασε στην λήξη του με το «τριφύλλι» να προηγείται με τέσσερις (42-38).

Με σουτ τριών πόντων του Τζόρνταν Φλόιντ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με πέντε (45-40). Το τρίποντο του Τσαλμπούρη έριξε την διαφορά στους δύο (48-46) για τον Απόλλωνα Πάτρας. Ο Κόλεμαν, με δύσκολο σουτ τριών πόντων, έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους μετά από αρκετή ώρα (54-55). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βρίσκονται στο -1 (54-55).

Το τρίποντο του Κόλεμαν ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις για τους Πατρινούς (56-60). Με σουτ του Μέικον από μέση απόσταση, οι «πράσινοι» μείωσαν στους τρεις (61-64). Ο Διαμαντάκος, μ’ ένα τρίποντο μαχαιριά διαμόρφωσε το 64-70, με τον Μέικον να απαντάει άμεσα και να μειώνει στους τέσσερις (66-70). Το τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ έφερε στα ίσια την αναμέτρηση (71-71). Με νέο σουτ τριών πόντων του Διαμαντάκου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τρεις (73-76) όμως ο Ιωάννης Παπαέτρου απάντησε με καλάθι και φάουλ (76-76). Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Λεωνίδας Κασελάκης ευστόχησε σε δύο βολές και έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» (78-76), χαρίζοντας την νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-38, 54-55, 78-76