Νίκησε τον Μίλωνα και έκανε το 3Χ3!

Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό του «Αγίου Θωμά», ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εξασφαλίσει την νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον Μίλωνα. Τρίτη διαδοχική νίκη του «τριφυλλιού», πρώτη απώλεια στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός και Μίλωνας διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 3η αγωνιστική της Volleyleague στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Οι «πράσινοι» συνόδευσαν την επιστροφή τους στα τερέν με μία δύσκολη νίκη (3-2 σετ).

1ο σετ:

Οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και με «όπλο» το μπλοκ προηγήθηκαν με 2-0. Με έξυπνο χτύπημα του Αλέξανδρου Ράπτη η διαφορά παρέμεινε στους δύο (3-1). Ο Χανδρινός μείωσε για λογαριασμό του Μίλωνα σε 4-3. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με τρεις (6-3).

Με άσσο του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους τέσσερις (7-3). Ο Βόιν Τσάτσιτς κατέβασε με δύναμη την μπάλα και πήρε τον όγδοο πόντο για το «τριφύλλι» (8-4). Ο Λάππας μπλόκαρε τον Ράπτη, με τον Μίλωνα να μειώνει στους φύο (8-6). Στην επόμενη φάση ο Τσάτσιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ, ανεβάζοντας την διαφορά στους τρεις (9-6).

Με επίθεση του Ανδρεόπουλου από τα τρία μέτρα ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6). Ένα μικρό σερί δύο πόντων επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στους δύο (10-8). Ο Παναθηναϊκός έπαιξε άψογα τον πρώτο χρόνο, με τον Παναγιώτη Πελεκούδα να τελειώνει την φάση (11-8). Ο Έλληνας κεντρικός πέτυχε νέο πόντο, ανεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις (13-9).

Ο Μίλωνας, μ’ ένα σερί δύο πόντων, μείωσε στους δύο (13-11). Μετά από μπλοκ του Λάππα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (14-13). Ο Αλέξανδρος Ράπτης με εντυπωσιακή επίθεση ανέβασε την διαφορά τους δύο (15-13). Με επίθεση του Λάππα ο Μίλωνας πλησίασε ξανά στον πόντο (16-15), όμως ο Παναγιώτης Πελεκούδας πήρε νέο πόντο (17-15).

Ο Αλέξανδρος Ράπτης με ωραίο χτύπημα διατήρησε την διαφορά στους δύο (18-16). Λάθος στην επίθεση του Μίλωνα, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με τρεις (19-16) και τον προπονητή των φιλοξενουμένων να καλεί τάιμ άουτ. Με νέο πόντο του Ράπτη οι «πράσινοι» κράτησαν την διαφορά στους τρεις (20-17). Ο Μίλωνας, μ’ ένα σερί δύο πόντων, μείωσε στον πόντο (20-19).

Ο Αλέξανδρος Ράπτης με άσσο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (22-19) στο «τριφύλλι», όμως ο Μίλωνας με νέο σερί δύο πόντων μείωσε στον πόντο (22-21). Μετά από άστοχη επίθεση του Ρανγκέλ, το σετ ήρθε στα ίσια (22-22), ενώ στην επόμενη φάση ο Ανδρεάδης πήρε τον πόντο (22-23). Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ το σετ ήρθε στα ίσια (23-23).

Ο Μίλωνας κέρδισε το μπλοκ άουτ και έφτασε σε σετ μπολ με μία ευκαιρία (23-24). Με δυνατή επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (24-24). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε δεύτερο σετ μπολ (24-25) και κατέκτησαν το σετ με 24-26 καθώς οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε ένα ανόητο λάθος λόγω λάθος θέσεων.

2ο σετ:

Με επίθεση του Γιάκομπσεν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Τσάτσιτς διατήρησε το «πράσινο» προβάδισμα (3-2), με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει εκ νέου (3-3). Με εξαιρετικό χτύπημα του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-3. Μετά από άστοχη επίθεση του Μίλωνα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο (5-3).

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τέλεια τον πρώτο χρόνο, με τον Ρανγκέλ να τελειώνει την φάση (7-4). Ο Τσάτσιτς επιτέθηκε από τα τρία μέρα και πήρε τον πόντο, διατηρώντας την διαφορά στους τρεις (8-5). Με νέο πόντο του Μαυροβούνιου ακραίου το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (9-5). Δυνατό χτύπημα του Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο, με την διαφορά να παραμένει στους τέσσερις (10-6).

Ο Τσάτσιτς πήρε το μπλοκ άουτ και ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους πέντε (12-7). Ο Πελεκούδας μπλόκαρε την επίθεση του Μίλωνα, ανεβάζοντας την διαφορά στους έξι (13-7). Με πόντο του Έλληνα κεντρικού οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα στους έξι (15-9). Ο Χαντ μείωσε σε 16-11 για τον Μίλωνα.

Ο Αλέξανδρος Ράπτης κέρδισε το μπλοκ άουτ και διατήρησε την διαφορά στους έξι (17-11). Με επίθεση του Χαντ οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν την διαφορά στους τέσσερις (17-13). Ο Τσάτσιτς πήρε το μπλοκ άουτ και ανέβασε την διαφορά στους πέντε (18-13). Ο Ράπτης ηττήθηκε από το μπλοκ του Μίλωνα, με την διαφορά να πέφτει στους τρεις (18-15).

Ο Τσάτσιτς πήρε τον πόντο και ανέβασε την διαφορά στους πέντε (20-15), αναγκάζοντας τον Σάκη Ψάρρα να καλέσει τάιμ άουτ. Με εντυπωσιακό πόντο του Ράπτη οι «πράσινοι» ανέβασαν το προβάδισμα τους στους έξι (21-15). Ο Παναγιώτης Πελεκούδας με χτύπημα στον πρώτο χρόνο έφτασε το «τριφύλλι» ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ (22-16).

Ο Ανδρεόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ ανεβάζοντας την διαφορά στους έξι (24-17), ενώ ο ίδιος παίκτης με μονό μπλοκ οδήγησε το «τριφύλλι» στο σετ μπολ (24-17). Με μπλοκ του Ρανγκέλ ολοκληρώθηκε το δεύτερο σετ (25-17), με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν Μίλωνα σε 1-1.

3ο σετ:

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκαν με 2-0 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Μίλωνας με πρώτο χρόνο του Ανδρεάρη μείωσε σε 3-2. Το σερβίς του Χαντ κατέληξε άουτ, με το «τριφύλλι» να ανεβάζει την διαφορά στους δύο (4-2). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ μειώνοντας στον πόντο (5-4).

Με εξαιρετικό χτύπημα του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο (6-4). Με επίθεση του Χαντ ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 6-6, ενώ το σετ παρέμεινε στα ίσια (7-7). Ο Τσάτσιτς έστειλε την μπάλα άουτ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ (7-8). Με χτύπημα στον πρώτο χρόνο από τον Ρανγκέλ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8.

Με επίθεση του Τσάτιτς το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 9-9, ενώ στην επόμενη φάση ο Χαντ έστειλε την μπάλα άουτ (10-9). Ο Ράπτης χτύπησε στην ευθεία και έδωσε ξανά προβάδισμα στους «πράσινους» (11-10). Με επίθεση του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός διατήρησε το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (12-11). Ο Μίλωνας μ’ ένα σερί τριών πόντων ξέφυγε με δύο (12-14).

Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο μείωσε στον πόντο (13-14). Μετά από άστοχη επίθεση του Λάππα το τρίτο σετ ήρθε στα ίσια (14-14). Στην κορυφαία φάση του αγώνα, μετά από δύο διαδοχικές άμυνες, ο Ράπτης πήρε τον πόντο (15-14). Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» έφτασαν στο +2 (16-14).

Ο Ρανγκέλ μπλόκαρε τον Λάππα και διατήρησε την διαφορά στους δύο (17-15). Μετά από άστοχο σερβίς του Ανδρεόπουλου ο Μίλωνας έφτασε μία ανάσα από το «τριφύλλι» (18-17). Ο Ανδρεάδης μπλόκαρε τον Τσάτσιτς και έφερε στα ίσια το σετ (18-18). Ανδρεόπουλος και Ψάρρας είδαν από μία κόκκινη με το σκορ να γίνεται 20-19.

Με άσσο του Χανδρινού ο Μίλωνας πέρασε μπροστά σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο (20-21). Ο Ράπτης μ’ ένα δυνατό χτύπημα ισοφάρισε σε 21-21, όμως ο Χαντ έδωσε νέο προβάδισμα στον Μίλωνα (21-22). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +2 (21-23), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ανδρεόπουλος με εξαιρετικό χτύπημα μείωσε στον πόντο για το «τριφύλλι» (22-23). Ο Έλληνας ακραίος με τεχνικό χτύπημα έφερε στα ίσια το σετ (23-23). Μετά από άστοχη επίθεση του Χαντ οι «πράσινοι» έφτασαν σε σετ μπολ με μία ευκαιρία (24-23). Ο Λάππας νίκησε το μπλοκ του Παναθηναϊκού και έφερε στα ίσια το σετ (24-24).

Ο Ανδρεόπουλος κέρδισε το μπλοκ άουτ και έδωσε σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (25-24). Οι «πράσινοι» χαράμισαν την ευκαιρία με τον Ράπτη να στέλνει την μπάλα στο φιλέ (25-25). Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος πήρε νέο πόντο και έφτασε τον Παναθηναϊκό στο τρίτο σετ μπολ (26-25). Τελικά το «τριφύλλι» κατέκτησε το τρίτο σετ μετά από μπλοκ του Ρανγκέλ στην επίθεση του Μίλωνα (27-25).

4ο σετ:

Με δυνατό χτύπημα του Ράπτη από τα τρία μέτρα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-1 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ο Ανδρεόπουλος με εξαιρετικό χτύπημα έδωσε ξανά προβάδισμα στο «τριφύλλι» (4-3). Με επίθεση του Τσάτσιτς από τα τρία μέτρα ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα (5-4).

Ένα λάθος του Λάππα έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να προηγηθούν με δύο (6-4). Ο Ανδρεόπουλος συνέχισε το ρεσιτάλ με άσσο, με την διαφορά να ανεβαίνει στους τρεις (8-5). Με έξυπνο χτύπημα του Ράπτη ο Παναθηναϊκός διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα του (9-5).

Ο Τσάτσιτς με δυνατό χτύπημα έδωσε τον δέκατο πόντο στο «τριφύλλι» (10-6). Ο Μίλωνας μείωσε στους δύο (10-8) μετά από λάθος του Αλέξανδρου Ράπτη, ενώ στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (11-10). Ο Ανδρεάδης με μπλοκ έφερε στα ίσια το σετ (11-11).

Με μπλοκ του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» έφτασαν στο +2 (13-11). Ο Τσάτσιτς με άσσο ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά (14-11). Με επίθεση του Χανδρινού ο Μίλωνας μείωσε στους δύο (15-13). Ο Ανδρεόπουλος πήρε νέο πόντο ανεβάζοντας την διαφορά στους τρεις (16-13).

Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» διατήρησαν την διαφορά στους τρεις (17-14). Ο Βραζιλιάνος κεντρικός, πάλι με πρώτο χρόνο, πήρε τον πόντο και έκανε το 18-15. Ο Μίλωνας μ’ ένα σερί δύο πόντων μείωσε τον έναν από το «τριφύλλι» (19-18). Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα στους δύο πόντους (21-19).

Το μπλοκ του Παναθηναϊκού σταμάτησε τον Χαντ και ανέβασε την διαφορά στους τρεις (22-19). Με επίθεση του Χαντ ο Μίλωνας μείωσε στον πόντο (22-21), ενώ στην επόμενη φάση το σετ ήρθε στα ίσια (22), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 22-23, όμως ο Τσάτσιτς στην επόμενη φάση ισοφάρισε σε 23-23. Ο Ράπτης κόπηκε από το μπλοκ του Μίλωνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο πρώτο σετ μπολ (23-24). Τελικά ο Μίλωνας κατέκτησε το σετ καθώς ο Χαντ σημάδεψε σωστά (23-25).

5ο σετ:

Με επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στην έναρξη του πέμπτου σετ (1-1). Ο Ρανγκέλ μπλόκαρε τον πρώτο χρόνο του Μίλωνα και έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» (2-1), όμως το άστοχο σερβίς του Ράπτη έφερε στα ίσια το τάι μπρέικ (2-2). Το πέρασμα του Χανδρινού επέτρεψε στον Μίλωνα να προηγηθεί με 2-3.

Οι φιλοξενούμενο πήραν το μπλοκ άουτ και μαζί ανέβασαν το προβάδισμα στους δύο (2-4). Ο Αλέξανδρος Ράπτης με δυνατό χτύπημα μείωσε την διαφορά στον έναν (3-4). Με επίθεση του Χαντ η διαφορά διατηρήθηκε στους δύο (3-5). Ο Ρανγκέλ μπλόκαρε την επίθεση του Μίλωνα και μείωσε ξανά στον πόντο (4-5) για το «τριφύλλι».

Ο Χανδρινός κέρδισε το μπλοκ άουτ και έκανε το 4-6 υπέρ της ομάδας του. Με επίθεση του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (5-6). Ο Ανδρεάδης πήρε την μάχη στο φιλέ και ανέβασε ξανά την διαφορά στους δύο (5-7). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» παρέμειναν μία ανάσα από τον Μίλωνα (6-7).

Με εξαιρετικό χτύπημα του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7, ενώ ο Πελεκούδας έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους» (8-7). Με άσσο του Τσάτσιτς το «τριφύλλι» έφτασε στο +2 (9-7), ενώ νέος άσσος του Μαυροβούνιου εκτόξευσε την διαφορά στους τρεις (10-7).

Ο Τσάτσιτς συνέχισε το… σόου με τρίτο συνεχόμενο άσσο (11-7), με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η άστοχη επίθεση του Χαντ επέτρεψε στο «τριφύλλι» να προηγηθεί με πέντε (12-7). Ο Δρογκάρης έστειλε την μπάλα άουτ και έκανε το 13-8 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τελικά οι «πράσινοι» έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 15-8 στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 24-26, 24-17, 27-25, 23-25, 15-8