Η ΚΛΟΠΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ: «Γκρίζοι λύκοι» χάρισαν το διπλό στην Ρεάλ!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε (93-97) με όλες του τις δυνάμεις απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, επιστρέφοντας από το -14 στην κανονική διάρκεια και στέλνοντας το ματς σε δύο παρατάσεις όμως δεν κατάφερε να νικήσει τα σφυρίγματα των «γκρι», οι οποίοι χάρισαν την νίκη στους Μαδριλένους.

1ο δεκάλεπτο:

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 0-4 στο ΟΑΚΑ όμως δύο γρήγορα καλάθια από Φόστερ και Παπαγιάννη έφεραν στα ίσια το σκορ (4-4). Το σερί συνεχίστηκε για το «τριφύλλι» με τελείωμα του Ουάιτ και πρώτο «πράσινο» προσπέρασμα (6-4).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης προσέφερε ίσως την φάση της χρονιάς, καρφώνοντας πάνω από τον Ταβάρες (8-6) μετά από πάσα του Μακ. Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε την διαφορά στους πέντε (11-6) μετά από καλάθι και φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (11-11) μετά από 2/2 εύστοχες βολές του Αμπάλντε. Οι «πράσινοι» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (13-11) μετά από τελείωμα του Ντίνου Μήτογλου κοντά στο καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με +1 (15-14).

2ο δεκάλεπτο:

Μ’ ένα γρήγορο τέσσερα-μηδέν η Ρεάλ Μαδρίτη προσπέρασε με τρεις (15-18). Ο Γιώργος Βόβορας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ με εύστοχο τρίποντο του Τόμπκινς καθώς η διαφορά ανέβηκε στους έξι (17-23). Με καλάθι και φάουλ του Μπέντιλ (20-23) οι «πράσινοι» ξεκόλλησαν στο σκορ και πλησίασαν τους φιλοξενούμενους.

Ο Μπεν Μπέντιλ πέτυχε νέο καλάθι κόντρα στον Τόμπκινς και μείωσε στον πόντο για το «τριφύλλι» (22-23). Ο Γκανέζος φόργουορντ συνέχισε να βγαίνει μπροστά στην «πράσινη» επίθεση και με 2/2 εύστοχες βολές μείωσε στον πόντο (26-27) για τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 18′ με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να φέρνει στα ίσια την αναμέτρηση (29-29). Η Ρεάλ με ένα σερί τεσσάρων πόντων πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (29-33). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ.

3ο δεκάλεπτο:

Πέντε γρήγοροι πόντοι του Ταβάρες εκτόξευσαν την διαφορά στους εννιά (29-38) για πρώτη φορά στο ματς. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (31-41) μετά από τελείωμα του Ράντολφ στον αιφνιδιασμό.

Ο Άντονι Ράντολφ με σουτ μέσης απόστασης ανέβασε την διαφορά στους δεκατέσσερις (33-47). Ο Παπαπέτρου με 1/2 εύστοχες βολές μείωσε στους 11 για το «τριφύλλι» (38-29). Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε σουτ τριών πόντων μειώνοντας ξανά στους ένδεκα (41-52).

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε το πρώτο τρίποντο του στην αναμέτρηση ρίχνοντας την διαφορά στους δέκα (44-54) μετά από ώρα. Μετά από κλέψιμο του Σαντ-Ρος ο Μπέντιλ τελείωσε την φάση στον αιφνιδιασμό ρίχνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά (48-56). Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -8.

4ο δεκάλεπτο:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά συγκεντρωμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλάθι και φάουλ του Νεμάνια Νέντοβιτς μείωσε γρήγορα στους πέντε (53-58). Ο Σέρβος γκαρντ ευστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων ρίχνοντας την διαφορά στους δύο (58-60).

Με 1/2 εύστοχες βολές του Μάρκους Φόστερ οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από την Ρεάλ Μαδρίτης (61-62). Ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε ένα… τρελό σουτ ανεβάζοντας την διαφορά στους πέντε (61-66).

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με καλάθι και φάουλ έριξε την διαφορά στους δύο (64-66). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τελείωμα κοντά στην ρακέτα έφερε στα ίσια την αναμέτρηση (66-66), αναγκάζοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ.

Με 2/2 εύστοχες βολές του Νεμάνια Νέντοβιτς οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με δύο (68-66). Ο Γιουλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ του Τόμπκινς φέρνοντας στα ίσια το παιχνίδι (68-68) 14,3 πριν την λήξη του αγώνα.

Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Νεμάνια Νέντοβιτς «κόλλησε», ζήτησε φάουλ και δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Ως εκ τούτου η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση:

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με εύστοχο τρίποντο έδωσε διαφορά τριών πόντων για τον Παναθηναϊκό (71-68). Ο Γιώργος Παπαγιάννης κάρφωσε την μπάλα μετά από εξαιρετική δημιουργία του Νεμάνια Νέντοβιτς, ανεβάζοντας την διαφορά στους πέντε (73-68) και αναγκάζοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Αμπάλντε με 1/2 εύστοχες βολές μείωσε στους δύο (73-71) για τους φιλοξενούμενους. Με παλικαρίσιο καλάθι του Λευτέρη Μποχωρίδη η διαφορά ανέβηκε ξανά στους τέσσερις (75-71).

Ο Τόμπκινς με σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στον πόντο για τους φιλοξενούμενους (75-74). Με καλάθι και φάουλ του Αμπάλντε οι Μαδριλένοι προσπέρασαν με δύο (75-77). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 2/2 εύστοχες βολές έφερε στα ίσια την αναμέτρηση (77-77).

Ο Αμπάλντε με δύσκολο λέι απ έφερε την Ρέαλ μπροστά στο σκορ (77-79) με τον Γιώργο Βόβορα να καλεί τάιμ άουτ 20,3′ πριν την λήξη της παράτασης. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 2/2 εύστοχες βολές έφερε ξανά στα ίσια την αναμέτρηση (79-79).

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έβγαλε μία τεράστια άμυνα απέναντι στον Σέρχιο Γιουλ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου βρήκε ένα πολύ δύσκολο σουτ και αστόχησε, στέλνοντας την αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση.

2η παράταση:

Ο Ρούντι Φερνάντες με 1/2 βολές έβαλε την Ρεάλ μπροστά στο σκορ (79-80). Κάρφωμα και φάουλ από τον Ταβάρες με την διαφορά να ανεβαίνει στους τρεις (79-82). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με ακόμη ένα τρελό τρίποντο έφερε στα ίσια την αναμέτρηση (82-82).

Ο Αμπάλντε με τρίποντο έφερε ξανά στο +3 την Ρεάλ (82-85). Εξαιρετική πάσα του Παπαπέτρου και κάρφωμα του Παπαγιάννη έφεραν το «τριφύλλι» στο -1 (84-85). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 1/2 εύστοχες βολές έφερε το «τριφύλλι» στο -2 (85-87).

Ο Παπαπέτρου με δύσκολο τελείωμα μείωσε στους τέσσερις για το «τριφύλλι» (87-91). Ο ίδιος παίκτης με 1/2 εύστοχες βολές μείωσε ακόμη περισσότερο (88-91) για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπάλντε με ακόμη ένα δύσκολο σουτ έχρισε αδιαμφησβήτητο φαβορί την Ρεάλ για την νίκη στην αναμέτρση (88-93).

Ο Νέντοβιτς πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο μειώνοντας στους δύο για τον Παναθηναϊκό (93-95) με τον Αμπάλντε να πηγαίνει στις βολές με 0,8 να απομένουν για την λήξη.

Ο Αμπάλντε ευστόχησε και στις δύο με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97