Πρόκριση μέσα στη Θεσσαλονίκη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σετ τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League με σκορ 3-1. Διάστρεμμα ο Πρωτοψάλτης και ανησυχία στο «τριφύλλι».

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο και δίκαια προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος. Πρόβλημα για τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο, ο οποίος είδε τον Θανάση Πρωτοψάλτη να αποχωρεί με διάστρεμμα από την αναμέτρηση. Στο άλλο ζευγάρι, ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-1 νίκες απέναντι στον Μίλωνα Νέας Σμύρνης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-3, με τον Βουλκίδη να μειώνει άμεσα σε 5-4. Το +4 (8-4) ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, με τους «πράσινους» να ξεκινάνε άσχημα στη Θεσσαλονίκη. Δύο συνεχόμενοι άσσοι του Γίρι Κόβαρ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -1 (9-8), με τον προπονητή των Θεσσαλονικιών να καλεί τάιμ άουτ. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έριξε και πάλι την διαφορά στην ελάχιστη τιμής της (13-12) ενώ ο άσσος του Ερνάντεζ έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (13-13). Η επίθεση του Ερνάντεζ έφερε τους «πράσινους» στο +2 (16-18), με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να καλεί τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες μπήκανε ισόπαλες (20-20) στην τελική ευθεία του σετ. Ο άσσος του Βουλκίδη και το λάθος του Λινάρδου επέτρεψαν στο «τριφύλλι» να ξεφύγει με +3 (20-23) και εν τέλει να κατακτήσει το σετ (0-1) με 21-25.

Ευρωλίγκα: Με Λεσόρ οι δέκα κορυφαίες φάσεις της αγωνιστικής! (vid)

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με… φόρα από το πρώτο νικηφόρο σετ και προηγήθηκαν με 2-5. Το πέρασμα του Ιερεθουέλο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο «τριφύλλι» (6-8), με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την απόδοση του. Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ έφερε στα ίσια τις (11-11) τις δύο ομάδες, με το δεύτερο σε να είναι μία πραγματική «μάχη». Η επίθεση του Κόβαρ επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει σε 16-16, την ώρα που καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ. Ο άσσος (17-18) του Βουλκίδη ανάγκασε τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με δύο (19-21), μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το δεύτερο σετ με 23-25 και έκανε το 0-2 στην αναμέτρηση.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να γυρνάει τον αστράγαλο του και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-3. Το μπλοκ του Λινάρδου έβαλε μπροστά με +4 (10-6) τον ΠΑΟΚ, με τους «πράσινους» να μην πατάνε καλά με την μεγάλη ατυχία με τον Έλληνα ακραίο. Η επίθεση του Κόβαρ διαμόρφωσε το 15-11, με τους γηπεδούχους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ έριξε και πάλι την διαφορά στους τέσσερις (19-15), με τον Τρούχτσεχ να απαντάει άμεσα (20-15). Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν εύκολα το τρίτο σετ με 25-18 και επέστρεψαν στην διεκδίκηση του ματς.

Το άστοχο σερβίς του Ντε Ντρις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (3-5) στο «τριφύλλι». Δύο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων (3-8) ανάγκασαν τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (5-10), με τους «πράσινους» να έχουν «χτίσει» ένα σημαντικό προβάδισμα. Το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ διαμόρφωσε το 8-12, με τους Αθηναίους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Ντε Ντρις κέρδισε το μπλοκ άουτ και έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (13-13) με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι του «τριφυλλιού» (13-16) έδωσαν εκ νέου προβάδισμα, με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλεί τάιμ άουτ. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 17-19, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να διακόψει το ματς. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 19-25 (1-3 σετ) και προκρίθηκε με 3-1 στους τελικούς.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-18, 19-25