Το παραμύθι εδώ τελειώνει στη Λεωφόρο κανείς δε θα γλυτώνει!

Με γκολ του Σπόραρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1′) ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της SuperLeague συνεχίζοντας, παράλληλα, το απόλυτο στη φετινή πορεία του στο πρωτάθλημα.

Οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πραγματοποιήσαν πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν τις στιγμές τους ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη, ο Άρης είχε τις στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να γίνει απειλητικός όποτε έβρισκε χώρο παρόλα αυτά δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς την εστία του Μπρινιόλι.

Πλέον οι «πράσινοι» έφτασαν τους 27 πόντους έχοντας 9 περισσότερους (με ένα ματς περισσότερο) από τη δεύτερη ΑΕΚ. Επόμενη αναμέτρηση αυτή κόντρα στο Βόλο την επόμενη εβδομάδα στο Πανθεσσαλικό.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 2′. Ο Τσέριν έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα βρήκε σε ποδοσφαιριστή του Άρη και πέρασε ελάχιστα κόρνερ από την εστία του Κουέστα, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς απείλησε ξανά στο 9′. Ο Παλάσιος έκανε κίνηση από τα δεξιά, γύρισε στην περιοχή προς τον Φώτη Ιωαννίδη αλλά το τελείωμα του Έλληνα φορ δεν βρήκε στόχο με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι των «κιτρίνων». Δύο λεπτά αργότερα (12′) οι «πράσινοι» έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ. Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, βρήκε τον Μπερνάρ, ο Βραζιλιάνος απέφυγε τον αντίπαλο του, σούταρε με το δεξί αλλά ο Κουέστα με πολύ ωραία επέμβαση διατήρησε «ανέπαφη» την εστία του.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης η ομάδα της Θεσσαλονίκης δημιούργησε τη πρώτη τελική της στο παιχνίδι. Ο Σάντσες «πούλησε» τη μπάλα στο κέντρο, ο Ιτούρμπε βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Σένκεφελντ με σωτήρια προβολή έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Περίπου ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πάλι. Ο Ματέο Γκαρσία έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Σένκεφελντ. Λίγο νωρίτερα ο Μπρινιόλι είχε κρατήσει το «μηδέν» με ωραία επέμβαση. Στο 22′ οι Κυπελλούχοι Ελλάδος είχαν άλλη μία «κλασική» ευκαιρία. Ο Σάντσες έκανε τη σέντρα, ο Βέρμπιτς έπιασε το ψαλιδάκι αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία των «κιτρίνων». Στο χρονικό διάστημα που ακολούθησε δεν υπήρξε άλλη αξιόλογη στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι «πράσινοι» ναι μεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο του «Απόστολος Νικολαΐδης» ωστόσο έπεσαν πάνω σε… «κιτρινόμαυρο» τείχος. Οι παίκτες του Άλαν Πάρντιου ήταν εξαιρετικά στημένοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο δημιουργίας στο «τριφύλλι» ούτε μέσω του Μπερνάρ, ούτε μέσω του Τσέριν. Ενδεικτικό είναι πως περιορίστηκαν σημαντικά και οι πλαγιοκοπήσεις των πλάγιων μπακ και οι μπαλιές του Μάγκνουσον ειδικά προς αριστερά. Έτσι οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους ήταν στο 51′. Ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά ο Βέρμπιτς προσπάθησε να κάνει βολ πλανέ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να ανησυχήσει ο Κουέστα. Δύο λεπτά αργότερα (53′) ο Μάγκνουσον βρήκε τον Βέρμπιτς εκείνος δεν «τσίμπησε» τη μπάλα όπως ήθελε και έτσι ο τερματοφύλακας του Άρη μάζεψε τη μπάλα έγκαιρα. Στο 60′ ο Άρης είχε τη πρώτη του τελική στην επανάληψη. Ο Ματέο Γκαρσία σέντραρε από δεξιά με το αριστερό αλλά ο Ιτούρμπε δε βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε με το κεφάλι κι εκείνη πέρασε άουτ. Στο 66′ ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπερνάρ αλλά μετά τη χρήση του VAR δεν υπήρξε γκολ καθώς ο Βέρμπιτς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ. Στο 72′ ο Πάλμα έκανε τη πρώτη του ενέργεια στην αναμέτρηση, σύγκλινε προς τη περιοχή αλλά το σουτ του με το δεξί έφυγε άουτ. Στο 78′ ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Κουέστα. Στο 82′ το «τριφύλλι» είχε ακόμη μία τελική. Ο Μάγκνουσον σέντραρε με το αριστερό, ο Σπόραρ πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 90+1′ ήρθε η λύτρωση. Ο Βέρμπιτς εκτέλεσε το φάουλ με το δεξί από αριστερά ο Σπόραρ πήρε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νικώντας τον Κουέστα για το 1-0. Στη συνέχεια οι παίκτες του Πάρντιου προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να παίρνουν μία σπουδαία νίκη και να συνεχίζουν τη πορεία πρωταθλητισμού.