Βαντ – Παναθηναϊκός 0-0

Παρά το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-offs της Superleague Interwetten.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» παρέμειναν στην 4η θέση, έφτασαν τους 48 βαθμούς (1 νίκη και 3 ισοπαλίες στα play-offs) και προετοιμάζονται για το εντός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο την ερχόμενη Κυριακή (17/04, 21:30). Οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά το γκολ ήταν αυτό που έλειψε. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, είχε τις στιγμές του χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι. Η, ανύπαρκτη, κόκκινη στον Χουάνκαρ στο 80′ ήταν, ουσιαστικά,… καταδικαστική για τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων» και λίγο έλειψε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ο Ιωαννίδης έκανε ωραία ενέργεια, βρήκε τον Παλάσιος αλλά το γύρισμα του Αργεντίνου «κόπηκε» από την άμυνα της ομάδας των Ιωαννίνων προτού η κατάσταση γίνει πιο επικίνδυνη. Οι ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς είχαν τη πλήρη κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπαθώντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Λοντίγκιν. Σε μία εξ’αυτών (10′) ο Παλάσιος έκανε εξαιρετική σέντρα αλλά για λίγο ο Αϊτόρ δε πρόλαβε τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα (12′) είχαμε ουσιαστικά τη πρώτη τελική της αναμέτρησης. Το «τριφύλλι» κυκλοφόρησε τη μπάλα εξαιρετικά, ο Μαουρίσιο έκανε το σουτ έξω από τη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης (17′) ο Παναθηναϊκός δημιούργησε άλλη μία τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Βέλεθ έπιασε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανησυχήσει ο Λοντίγκιν που μάζεψε τη μπάλα χωρίς πρόβλημα. Στο 19′ ήρθε η πρώτη τελική και από την πλευρά των Ηπειρωτών. Ο Καραχάλιος δοκίμασε από μακριά το πόδι του αλλά αυτό δεν ανησύχησε ούτε στο ελάχιστο τον Μπρινιόλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα (23′) ο Παναθηναϊκός έφτασε μία «ανάσα» από το να σκοράρει, Χουάνκαρ και Αϊτόρ έπαιξαν υποδειγματικά το 1-2 αλλά το τελείωμα του Ισπανού πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του ΠΑΣ. Επόμενη καλή στιγμή στο 29′. Ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά, ο Περέα έκανε κίνηση από αριστερά αλλά το γύρισμα του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για την ομάδα του και έτσι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε χωρίς προβλήματα.

Ένα λεπτά αργότερα (31′) οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι! Ο Αϊτόρ γύρισε τη μπάλα από την αριστερή πλευρά, αυτή στρώθηκε στον Μαουρίσιο αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν παραμένοντας έτσι το σκορ στο 0-0. Στο 36′ οι «πράσινοι» έχασαν και άλλη πολύ μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν. Παλάσιος και Βέλεθ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο Ισπανός στόπερ έκανε το σουτ από τη γωνία της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω από την εστία του ΠΑΣ. Η τελευταία αξιόλογη στιγμή του ημιχρόνου ανήκει στην ομάδα της Ηπείρου. Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά προσπάθησαν να βγουν στη κόντρα, ο Πίρσμαν έκανε το σουτ λίγο έξω από τη περιοχή αλλά η μπάλα έφτασε χωρίς ιδιαίτερη ανησυχία στα χέρια του Μπρινιόλι. Έτσι το πρώτο σκέλος της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην πραγματοποιούν αλλαγές. Όπως και στο πρώτο 45λεπτο έτσι και στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία των Γιαννιωτών. Στο 51′ ήρθε και η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους. Ο Κότσιρα; έβγαλε τη σέντρα, ο Μαουρίσιο πήρε τη κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Λοντίγκιν χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα. Στο 53′ ο Μορέιρα δοκίμασε το πόδι του από μακριά από πλευράς γηπεδούχων αλλά ο Μπρινιόλι δεν έκανε καν κίνηση στη πορεία της μπάλας καθώς έφυγε έξω από την εστία.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (62′) οι «πράσινοι» έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία στο σημερινό παιχνίδι. Ο Κότσιρας έκανε τη σέντρα, ο Αιτόρ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή από πολύ πλεονεκτική θέση πέρασε ψηλά άουτ και έτσι το 0-0 παρέμεινε. Στο 67′ οι Γιαννιώτες έγιναν πάλι επικίνδυνοι αλλά το σουτ του Λώλη μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ. Λίγο πριν συμπληρωθούν 75′ στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μία πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Γκαρντάβσκι έκανε τη σέντρα από τα άκρα, ο Σάλιακας πήρε τη κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ και δεν ανησύχησε περισσότερο τον Μπρινιόλι.

Στο 78′ ο διαιτητής έβγαλε εκτός αγώνα τον Χουάνκαρ μετά από μία… αστεία απόφαση. Ο Ισπανός βρήκε ελάχιστα στο πρόσωπο τον Περέα, ο Κολομβιανός έπεσε… θεατρικά και έτσι ο ρεφ απέβαλε τον Ισπανό, απόφαση που δεν άλλαξε ούτε μετά τη χρήση του V.A.R. Πρέπει βέβαια να τονιστεί πως λίγες στιγμές αργότερα ο Κάργας αντί να δει δεύτερη κίτρινη για δυνατό μαρκάρισμα παρέμεινε κανονικά στο παιχνίδι. Στο 89′ ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Εραμούσπε έκανε λάθος υπολογισμό της φάσης, ο Χατζηγιοβάννης έτρεξε τσίμπησε τη μπάλα αλλά προτού σημαδέψει προς την εστία η άμυνα του ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι»… εγκαταστάθηκαν στη περιοχή των γηπεδούχων αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.