«Γλέντι» μέσα στον Πειραιά!

Ο Παναθηναϊκός «γλέντησε» τον Ολυμπιακό στο Ρέντη επικρατώντας άνετα με 1-3 σετ βάζοντας… φωτιά στην «μάχη» της δεύτερης θέσης. Εκπληκτική εμφάνιση από τους «πράσινους», δεν άφησαν περιθώριο στους παίχτες του Μουνιόθ.

1ο σετ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με δύο (4-2) ενώ αύξησε την διαφορά στους τρεις (7-4). Ο Παναθηναϊκός μετά από πόντο μακράς διάρκειας μείωσε στον έναν με τον Αλέξανδρο Ράπτη (11-10). Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί τριών πόντων ξέφυγε στο στο σκορ με τέσσερις (14-10).

Οι «πράσινοι» με διαγώνιο χτύπημα του Στάροβιτς μείωσαν στον πόντο (14-13) και επέστρεψαν στην διεκδίκηση του σετ. Ο Ράπτης με άσσο έφερε στα ίσια το σετ (14-14). Με μπλοκ του Τσάτσιτς το «τριφύλλι» προηγήθηκε με έναν (16-17) και έβαλε… φωτιά στο σετ.

Ο Κουμεντάκης έστειλε την μπάλα άουτ και ο Παναθηναϊκός αύξησε την διαφορά στους δύο πόντους σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο (17-19). Η διαφορά παρέμεινε στους δύο πόντους (21-23) με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο.

Το «τριφύλλι» έφτασε πρώτο στο σετ μπολ με δύο ευκαιρίες (22-24) και ο Ρανγκέλ με έξυπνο πέρασμα έδωσε το πρώτο σετ (22-25) στους «πράσινους».

2ο σετ:

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με τρεις (5-2). Με τον Τσάτσιτς να έχει σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή η διαφορά εκτοξεύτηκε στους πέντε (5-10).

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (14-7) με τον Ολυμπιακό να είναι το αδιαμφισβήτητο φαβορί για το δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά στους επτά και ουσιαστικά έφτασαν μία ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ (19-12).

Οι «πράσινοι» μείωσαν στους πέντε (22-17) αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίχτες του Μουνιόθ έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ με έξι ευκαιρίες (24-18) όμως το «τριφύλλι» έριξε την διαφορά στους τρεις (24-21). Τελικά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1.

3ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με τέσσερις πόντους (1-5). Η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα (4-10) με το «τριφύλλι» να βάζει τις βάσεις για την κατάκτηση του τρίτου σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους πέντε (9-14) όμως το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο του σετ. Η διαφορά ξέφυγε στους εννέα πόντους και ο Παναθηναϊκός τελικά κατέκτησε πολύ εύκολα το τρίτο σετ με 14-25 και πήρε τον πρώτο βαθμό από την αναμέτρηση.

4ο σετ:

Οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο σετ με μοναδικό στόχο να τελειώσουν την αναμέτρηση. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με τρεις (7-10) δείχνοντας τις διαθέσεις τους για το σετ όμως οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (9-10).

Ο Φίνγκερ με επίθεση στην διαγώνιο έφερε στα ίσια το σετ (12-12) όμως ο Τσάτσιτς με δύσκολο χτύπημα έδωσε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (12-13). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν στους 17 πόντος και το σετ έγινε ντέρμπι.

Ο Ρανγκέλ ακούμπησε στο φιλέ και έφερε το σετ ξανά στα ίσια (20-20) με το φινάλε να είναι δραματικό. Ο Στάροβιτς με άσσο έφερε το «τριφύλλι» στο +2 (20-22) όμως ο Φίνγκερ με δύσκολο πόντο μείωσε στον πόντο (21-22).

Ο Φίνγκερ ξανά με επίθεση έφερε στα ίσια το σετ (22-22). Ο Τσάτσιτς με δύσκολο πέρασμα έδωσε το προβάδισμα στο «τροφύλλι» (22-23) ενώ ο Στάροβιτς έκανε το 22-24. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ και μαζί τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 14-25, 23-25