«Πάρτι» στο ΟΑΚΑ με… καλεσμένη την ΑΕΚ!

Ο Παναθηναϊκός, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση, διέλυσε (100-75) την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Basketleague.

Με τρίποντο του Γκρίφιν, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-6 στο ξεκίνημα. Το νέο σουτ τριών πόντων του Νίκου Παππά ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (4-12), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ένα γρήγορο τέσσερα-μηδέν έριξε την διαφορά στους τέσσερις (8-12) ενώ το τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ διαμόρφωσε το 11-12. Ο Μέικον «τρύπησε» την άμυνα των φιλοξενούμενων και έβαλε μπροστά με 15-14 τους «πράσινους». Το φλότερ του Κέντρικ Πέρι διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους τρεις πόντους (19-16). Με σουτ μέσης απόστασης του Έβανς, το «τριφύλλι» ανέβασε την διαφορά στους επτά (23-16). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-18.

Ένα γρήγορο τέσσερα-μηδέν της ΑΕΚ έριξε την διαφορά στους δύο (25-23). Με τρίποντο του Κέντρικ Πέρι, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 31-26. Το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νέντοβιτς εκτόξευσε την διαφορά στους οκτώ (37-29). Το τρίτο τρίποντο του Σαντ-Ρος διαμόρφωσε το 40-29 υπέρ του «τριφυλλιού». Ο Μέικον ύψωσε και ο Έβανς κάρφωσε, με το «τριφύλλι» να παίρνει προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (46-31). Ένα μικρό σερί της ΑΕΚ έριξε την διαφορά στους δέκα (50-40). Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Γιώργου Παπαγιάννη διαμόρφωσαν το 54-40, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου ανέβασε την διαφορά στους δεκαεπτά (60-43). Ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων, διαμορφώνοντας το 64-46. Το τέταρτο τρίποντο του Παπαπέτρου στο δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στους εικοσιτρείς (70-47). Με σουτ τριών πόντων του Κασελάκη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 76-49. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +26 (79-53).

Ο Καββαδάς βρήκε με εξαιρετικό τρόπο τον Σαντ-Ρος, με τον τελευταίο να τελειώνει την φάση και να διαμορφώνει το 81-55. Ένα γρήγορο επτά-μηδέν της ΑΕΚ έριξε την διαφορά στους εικοσιένα (83-62). Με σουτ μέσης απόστασης του Σαντ-Ρος, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους είκοσι (85-65) ενώ το τρίποντο του Μέικον διαμόρφωσε το 88-65. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία άνετη νίκη με 100-75 και να πηγαίνει στο 6-1.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75