Συντριβή στο Λα Φοντέτα για τον ανύπαρκτο, αμυντικά, Παναθηναϊκό

Χωρίς να εμφανιστεί ποτέ στο πίσω μέρος του παρκέ ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Βαλένθια με 95-83 στο Λα Φοντέτα.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ίσως την χειρότερη τους φετινή εμφάνηση. Η ανύπαρκτη άμυνα, το κόλλημα με τον Σαντ-Ρος σε ρόλο πλέι μέικερ και τα πολλά λάθη στην επίθεση ήταν αρκετά για να δώσουν στην Βαλένθια τη νίκη. Πλέον το «τριφύλλι» υποχωρεί στο ρεκόρ 2-5 στην Ευρωλίγκα.

Το ματς:

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε με τους Σαντ-Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη. Από την άλλη ο Χάουμε Πονσαρνάου άρχισε με τους Πρέπελιτς, Βίβες, Λαμπιρί, Κάλινιτς και Ντούμπλιεβιτς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα. Ο Παναθηναϊκός στηρίχτηκε στα τρίποντα του Ουάιτ και ντράιβ του Σαντ-Ρος. Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή άμυνα που βρήκε μπροστά της και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Πρέπελιτς έμεινε κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν σε ίδιους ρυθμούς για ολόκληρο το δεκάλεπτο και πήγαν στους πάγκους τους με την Βαλένθια στο +1 (22-21).

Το πρόβλημα για τους Πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισε να είναι η άμυνα και στην δεύτερη περίοδο. Παρόλα αυτά η επίθεση τους «κρατούσε» σε απόσταση αναπνοής. Το πρόβλημα για τον Πονσαρνάου είναι ότι δεν έπαιρνε πολλά από τα «βαριά χαρτιά» στο ρόστερ του. Πάντως η ευστοχία των Ισπανών έξω από τα 6,75μ ήταν καθοριστική. Ο Μήτογλου ξεχωρίζοντας και στις δύο μεριές του παρκέ «έσωσε» το «τριφύλλι» την στιγμή που η Βαλένθια «πάτησε το γκάζι». Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +4 (45-41).

Η «αδυναμία» στην άμυνα και τα λάθη στην επίθεση «κράτησαν» τον Παναθηναϊκό μακριά από ένα καλό προβάδισμα. Ταυτόχρονα οι κακές παρουσίες των Νέντοβιτς και Φόστερ σίγουρα δεν βοηθούσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν με… φόρα. Κάπως έτσι έκαναν ένα σερί 5-10 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Παρόλα αυτά τα συνεχόμενα λάθη και η εμμονή με την χρησιμοποίηση του Σαντ-Ρος σε ρόλο πλέι μέικερ «κόστισαν». Και κάπως έτσι η Βαλένθια ξέφυγε στο +6 για πρώτη φορά στο ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ συο 70-66 υπέρ της Βαλένθια.

Στην τελευταία περίοδο το θέμα για τον Παναθηναϊκό ήταν να μείνει κοντά στο σκορ. Για δύο λεπτά το πέτυχε, χωρίς να παίξει άμυνα. Από το 32ο λεπτό και μετά όμως, όταν και κόλλησε η επίθεση, η ομάδα του Πονσαρνάου βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων (81-70). Παρά τις προσπάθειες του Σέλβιν Μακ, ο οποίος ήταν ο μόνος που διασώθηκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια είχε στην ουσία καθαρίσει το παιχνίδι. Με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα το ματς τελείωσε και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 95-83.